Popraskané pery môžu vzniknúť najčastejšie v dôsledku počasia, pričom na pery zle vplýva zima a chlad, ale tiež aj dlhé vystavenie slnku a vyššej teplote. V kútikoch pier sa môžu vyskytnúť menšie praskliny.
Tiež k nim dochádza v dôsledku nedostatku minerálov a vitamínov v organizme. Ale aj pri nedostatočnom príjme tekutín.
Príčiny popraskaných pier
Nedostatok tekutín, vitamínov a minerálov. Za popraskané pery môže taktiež aj dehydratácia a nedostatok prijímu tekutín. V letných mesiacoch kedy stúpa teplota ovzdušia je taktiež dôležitá úprava príjmu tekutín. Popraskané pery sa môžu vyskytnúť aj ako príznak nedostatku zinku, železa alebo vitamínov B a C v organizme. Je to následok nevyváženej stravy alebo dôsledok hladovania. Vitamíny B sú zastúpené v mlieku, hydine a rybom mäse. Vitamín C v ovocí a zelenine, ako sú napríklad citrusy, kiwi, ale aj paprika, paradajky, karfiol a petržlen.
Pri kožných problémoch
Problém môže spôsobovať aj zápal kože. Preto treba dbať na výber správnych kozmetických prostriedkov.
Iné príčiny
Suché a popraskané pery vtedy, ak indikujú napríklad oslabenie imunity. Vplyv na kvalitu pier majú aj vek, takže starší ľudia majú skôr problémy so suchými alebo popraskanými perami. Veľký vplyv majú aj produkty s chemickými konzervantami, ktoré sú zlé pre naše pery. Niekedy môžu popraskané pery signalizovať aj rôzne zápaly v tele, prípadne cukrovku.